Białaczka. W pierwszym momencie kojarzy mi się z billboardami gdzie są przejmujące zdjęcia dzieci, dorosłych i proszą o wsparcie finansowe, o dawców szpiku... Dopóki nie dotyczy to mnie bezpośrednio to specjalnie się tematem nie przejmuję... no tak, dopóki... Madi nie jest osobą mi bardzo bliską, jest po prostu koleżanką, którą znam z wyjazdów narciarskich z ulubionym klubem sportowym RASC, z którym jeżdżę od lat. Wstrząsnęła mną wiadomość o chorobie Madi.
Okazuje się, że bardzo długo chorowała i odwiedziła szokująco dużo lekarzy zanim zdiagnozowali chorobę. Smutne i przerażająco zarazem.
Postaram się to w miarę krótko opisać swoimi słowami.
Dotychczas wiedziałam mało nt oddawaniu szpiku. Raczej niefajne informacje, że to jest bolesne, że nigdy nic nie wiadomo czy to nie jest ryzykowne itp...
Otoż nie. Przede wszystkim im więcej dawców w naszej szerokości geograficznej szansa na znalezienie jest większa. Weżmy to zawsze pod uwagę również w swoim kontekście. Najpierw można się zarejestrować, pobierają jedynie próbkę śliny. To wszystko. Potem czeka się około dwa miesiące (lub więcej, to zależy od ośrodka) na odpowiedź czy można być potencjalnym dawcą. Może być tak, że nigdy się do nas nikt nie zgłosi a może pewnego dnia zadzwoni do nas ktoś kto zapyta czy się zgodzimy zostać dawcą. Zawsze możemy się nie zgodzić. W sensie, że zawsze mamy wybór nawet jeśli już jesteśmy zarejestrowani. Jeśli się zgodzimy przechodzimy bardzo wnikliwe badania. To jest duży plus bo dzięki temu możemy dowiedzieć się czy sami jesteśmy zupełnie zdrowi. Szpik pobiera się na zasadzie bardzo prostej. Albo pobiera się z krwi albo przy znieczuleniu z kości biodrowej. Nie jest to bolesne ani ryzykowne dla zdrowia dawcy!! Ryzykuje tylko i wyłącznie biorca, bo szpik musi zostać zaakceptowany przez jego organizm.
Madi jest szpitalu w Krakowie i dzielnie walczy. Mam nadzieję, że Madi wyzdrowieje jak najszybciej. Życzę Ci Madi z całego serca.
A tymczasem apeluję, rejestrujcie się jako dawcy. To nie boli!
Oto treść informacji od Maćka, brata Madi, o jej chorobie i możliwościach rejestracji.
Kochani - zachęcam, żebyście się zarejestrowali jako dawcy szpiku. W fundacji DKMS, która się mieści na Ochocie w W-wie oddaje się jedynie próbkę śliny. Można też się zarejestrować korespondencyjnie. Byliśmy tam - bardzo sprawna rejestracja. Uwaga! Dawca dla Madi nadal poszukiwany!
http://www.dkms.pl/dawca/index.html
Dwa miesiące temu dowiedzieliśmy się, że Madi (moja siostra) jest chora na białaczkę szpikową. Aktualnie jest w trakcie leczenia hematologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Kolejnym etapem leczenia będzie przeszczep szpiku od dawcy.
W tym momencie trwają poszukiwania dawcy o zgodnych antygenach. Każda osoba zapisana do banku szpiku zwiększa szanse na znalezienie zgodnego dawcy, a tym samym na wyleczenie Madi. Bardzo ważny jest też czas - liczy się każdy dzień.
Procedura wpisania się do banku jest bardzo prosta i bezbolesna - zwykle polega na pobraniu 5 ml krwi lub próbki śliny i wypełnieniu krótkiej ankiety.
W przypadku zgodności dawca przechodzi bardziej wnikliwe badania, a samo „pobranie szpiku” najczęściej odbywa się w postaci pobrania krwi obwodowej (więcej informacji znajdziecie np. tutaj http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m12&ms=708&ml=pl&mi=708&mx=0&ma=14163).
Poniżej lista placówek medycznych, w których można zgłaszać się w celu zapisania się do banku szpiku. Na ich stronach, a także na stronie koordynatora krajowego (www.poltransplant.org.pl) znajdziecie więcej informacji.
Białystok - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 23
Gdańsk - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7
Katowice - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, ul. Raciborska 15
Kielce - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, ul. Jagiellońska 66
Lublin - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. I Armii W.P. 8
Poznań - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, ul. Marcelińska 44
Warszawa
- Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, ul. Szaserów 128
- Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, ul. Indiry Gandhi 14
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medigen" w Warszawie, ul. Morcinka 5/19
- Fundacja Urszuli Jaworskiej z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 61
- Fundacja DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska z siedzibą w Warszawie, ul. Altowa 18
Wrocław - Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, ul. Grabiszyńska 105
Uwaga! Zapisując się do banku nie podajecie imiennie dla kogo jest ten wpis. Po prostu wpisujecie się do rejestru.
Prosimy o pomoc i dziękujemy
Maciek Kołodziejczyk (brat Madi) i Madi
Na zdjęciu Marysia (szwagierka Madi) i Madi podczas jednej fajnej narciarskiej imprezki ;)

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz